pszczoły carnika melifera

Mzungu z rembertowskich lasów

Temat: Włoszka - ligustica
Oczywiście jest to prawda w hodowli przemysłowej. Nie mniej jednak ligustika występuje jako pszczoła naturalna podobnie do kaukaza. W Polsce też występują podobne przypadki. Mieszkam prawie w puszczy kmpinoskiej ( kilka kilometrów ) a tam jest pod ochroną pszczoła kampiniska. Można też nabyć tą rasę z hodowli.Jak widać nie przeszkadza to pszczole dziko żyjącej w lesie . Niestety nie wolno mi w tej strefie stawiać pasieki ( no chyba że mam tylko tą rasę w pasiece)
Ligustika jest pszczołą endemiczną dla Włoch Apis ligustica mellifera .Dodatkowo we Włoszech chroniona jest też Apis mellifera Sicula na Sycylii. Obie te rasy występują dziko jako endemiczne.
Pozostałe to mieszańce . Cordovan w USA to też mieszaniec włoskiej pszczoły z innymi rasami.
Mam zamiar zakupić czystą rasę Apis ligustica mellifera a nie mieszańca.
Włosi mieszają ligustika z carniką bo daje lepsze efekty. Takie nowe rasy chronią patenty , natomiast endemiczne pszczoły chroni prawo poprzez Ministerstwo Rolnictwa.
Moim .problemem jest zima . Żeby nie było jak z pszczołą Maltańską , która w ogóle nie zimuje.Te pszczoły idą na pożytki luty/marzec a matki można zakupić już pod koniec marca. Obecnie we Włoszech sprzedawana jest druga tura matek włoskich różnych ras
Niestety tylko dla wcześniej zamawiających. A mamy dopiero połowę marca. Dla naszego klimatu to szok.
Źródło: pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=2710Temat: "Pszczoła leśna"
Rasa Kraińska – Apis mellifera carnika – podgatunek pszczoły miodnej zasiedlający znaczną część Europy na wschód od Alp i Karpat i na południe od lasostepów do Morza Czarnego ,Egejskiego i Adriatyku
Pszczoła leśna – rasa a raczej linia lokalna pszczoły miodnej właściwej występująca w lasostepach Europy na wschód od Niemna i Prypeci rozprzestrzeniona przez człowieka
A zwłaszcza w obszarze Puszczy Augustowskiej
Jest bardzo podobna do pszczoły Srodkowo- Europejskiej robotnice są dość duże ciemnoszare nają stosunkowo krótki języczek (6,10) i są Agresywne
Pszczoła Środkowoeuropejska –rasa lokalna pszczoły miodnej właściwej zamieszkująca pierwotnie Europę zachodnią i środkową obecnie silnie z mieszańcowana resztki jej zamieszkują Francję i Polskę w iinej literaturze opisywana jest jako pszczoła wrzosowa

Pszczoła ta jest duża krepa ma szeroki odwłok o barwie od ciemnobrązowej do czarnej – jest płochliwa bardzo ruchliwa i niespokojna podczas przeglądu
Jest objęta ochroną a zwłaszcza w Puszczy Kampinoskiej
Źródło: pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=1062


Temat: Matki pszczele - linia "Chełmianka"
Myślę, że Pan Zenon nie będzie miał mi za złe, zaprezentowanie Jego matek linii Chełmianka.

Wstawię tu Jego ofertę z 2009 roku. W ofercie jest krótki opis linii Chełmianka.
W tym roku zaczynam ocenę tych matek na moim terenie.
Kilka "Chełmianek" już miałem w zeszłym roku.

Pasieka Hodowlana Depułtycze Królewskie
Zenon Liśkiewicz
22-100 Chełm
Ul. Nowy Świat 10/49
Tel.082 5657497 pasieka 0604624315
email: zenonliskiewicz@interia.pl

Pszczelarstwem interesuję się już ponad 40 lat. Pszczoły to moje hobby, które z upływem lat stało się życiową pasją. Ze zdobytej praktyki i wiedzy wiem , że czynnikiem warunkującym uzyskania dobrych zbiorów miodu z rodziny pszczelej jest właściwie „ dobrana ” i sprawdzona pod względem produkcyjnym matka pszczela .
Ścisła współpraca z pasiekami :
- Pasieka Zarodowa Czermin-Brzesko ,
- Pasieka Mellifera - Maria Gembala ,
przyczyniły się do uzyskania dobrych wyników ekonomicznych i polepszenia posiadanego materiału hodowlanego .
Pasieka moja jest pod nadzorem KCHZ i MR i RW w Warszawie , oraz objęta jest nadzorem weterynaryjnym. Realizuje głównie zatwierdzony program krzyżowniczy dla linii CHEŁMIAKA z pszczół rasy carnika.

Moja oferta to :
Matki Pszczele Chełmiaka pochodzące z materiału krzyżowniczego zatwierdzonego Decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.
Linia prowadzona jest od 2007 r.
Zamierzeniem moim jest wyselekcjonowanie linii pszczół o dobrych walorach użytkowych, przystosowanych do warunków przyrodniczo pożytkowych województwa lubelskiego i województw ościennych .
Uważam że linia Chełmianka spełnia te oczekiwania, gdyż charakteryzuje się dobrą dynamiką rozwoju co czyni ją przydatną na pożytki bardzo wczesne / rzepak/.
Odznacza się wysoką miodnością i pracowitością.
Wykazuje niewielką skłonność do rójki łatwą do zlikwidowania.
Pszczoły bardzo łagodne.
Dobrze trzymają się plastra.
Przydatna w gospodarce pawilonowej, gdyż nie błądzą.
Dużo odbudowują ramek z węzą.
Nadają się do gospodarki korpusowej i obszernych leżaków, gdyż wymagają dużego gniazda.
Bardzo dobrze spisują się w gospodarce wędrownej.
Mankamentem linii Chełmianka jest sporadyczna skłonność do cichej wymiany poddanych matek.
Z tej linii oferuję tylko matki inseminowane ze sprawdzonym czerwieniem : reprodukcyjne i użytkowe.

Ponadto posiadam w ofercie jednodniówki i unasiennione naturalnie linie :

GEMA- wysoka miodność ,dobrze wykorzystuje pożytki średnio wczesne i późne, dobra dynamika rozwoju ,tworzy bardzo silne rodziny , pszczoły łagodne, dość ruchliwa, chętnie zajmuje nadstawki i górne korpusy. Bardzo dobrze zimuje.

PRIMA - wysoka miodność ,dobra dynamika rozwoju wiosennego, tworzy bardzo silne rodziny, wykorzystuje wszystkie pożytki w całym sezonie. Pszczoły łagodne, nie rojliwe, ograniczają czerwienie matki już na pożytku wiosennym. Pszczoły o dobrej zimowli.

CJ-10 - pszczoły o bardzo dobrej dynamice rozwoju , miodne , dobrze wykorzystują pożytki wczesne nektarowe zwłaszcza rzepak. Bardzo łagodne. Przejawiają skłonność do rójki w okresie bezpożytkowym łatwą do opanowania przy prostych zabiegach . Budują bardzo sine rodziny , dobrze trzymają się plastrów. Odbudowują dużo plastrów węzy. Miód składają w nadstawce. Dobrze zimuje przy ścieśnionym gnieździe. Pszczoły nie błądzą - przydatne do gospodarki pawilonowej. Przejawiają skłonność do cichej wymiany matek.

AGA- pszczoły spokojne, przydatne na tereny spadziowe. Dobrze zimują nawet przy domieszce spadzi . Jest to nowy nabytek pasieki w ocenie.

TRUD WYMIANY MATEK ZAWSZE SIĘ OPŁACA.

Zapraszam do skorzystania z mojej oferty . Jestem w posiadaniu w/w matek od 20 maja do zakończenia sezonu .Osobom zainteresowanym udzielam informacji telefonicznej lub na email .

Darz miód - Zenon Liśkiewicz
Źródło: pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=3137


Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Mzungu z rembertowskich lasów